Velký rybník – přírodní koupání

Velký rybník se nachází nedaleko Kutné Hory a dostanete se k němu příjemnou procházkou „po mlýnech“. Trasa je dlouhá 4,7 km a vede malebným údolím proti proudu říčky Vrchlice po červené turistické značce z Palackého náměstí v Kutné Hoře až k hrázi Velkého rybníka, označovaného v historii jako Dolní královský rybník.  Tento rybník byl obnoven Obickorybniční společností (spolkem kutnohorských mlynářů) v roce 1850. Vznikl zaplavením dvou mlýnů Obického a Stračovského a vytvořil údolní přehradu, která měla vodu zadržovat a vhodně regulovat její přívod na mlýny a další průmyslové podniky pod rybníkem.  Po stranách hráze byly ve skále vysekány dva přepady pro vodu, které níže tvoří nádherné vodopády. Rybník má tvar trojúhelníku a zatopená plocha činí 96 ha.

Velký rybník je oblíbené místo ke koupání, které nabízí čistou, ale vždy o něco chladnější vodu, svahy rybníka jsou většinou zalesněné, přístupy k vodě jsou střídavě skalnaté či travnaté, ze strany chatkové rekreační osady je přístup do vody z písečné pláže.

Dostat se k rybníku můžete i autem z Kutné Hory přes obec Bylany, ale počítejte s tím, že parkovacích ploch zde není moc. Parkování je možné nad chatovou osadou na menším parkovišti, k pláži pak musíte po svých.

Rybník je autem dostupný i ze strany od Malešova, kde je umístěn autokemp Malešov. Parkovací kapacita je zde také omezená.

Home » Destinace » Sport & volný čas » Tipy na výlet (pěšky, na kole, autem) » Velký rybník – přírodní koupání

Nahoru