Tylův dům - UZAVŘEN Z DŮVODU REKONSTRUKCE

Tylův dům je pojmenován podle Josefa Kajetána Tyla, spisovatele, dramatika a tvůrce textu české národní hymny. Ten se v domě, který v té době nesl název „Dům u zlatého hřebene“ narodil 4. února 1808. Tento dům vznikl na gotických základech po velkém požáru města v roce 1823, kdy lehla popelem velká část této městské čtvrti. V roce 1862 je na průčelní fasádu domu umístěn medailonový reliéf Tylovy bysty s připomínkou jeho narození.

Tylův dům je jedním z objektů, které spravuje České muzeum stříbra. To je pokračovatelem Archeologického sboru Vocel, založeného v roce 1877. Dnes patří muzeum mezi nejstarší a, se svými cca 185.000 sbírkovými předměty, také mezi nejbohatší muzea v České republice. Disponuje velkým archeologickým a numismatickým fondem, za zmínku ale stojí i fond výtvarný a geologický. Exponáty speciálního fondu báňské techniky patří k nejstarším v Evropě.

Pro návštěvníky jsou připraveny od začátku dubna do konce října dvě stálé expozice:

Expozice Josef Kajetán Tyl
Tato stálá výstava je věnovaná životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození. K vidění jsou dobové fotografie, skicy kostýmů pro divadelní hru Fidlovačka, odkud pochází česká národní hymna, ale také hudební nástroje nebo Tylova pomyslná pracovna.

Kutnohorské podzemí a jeho průzkum
Stálá expozice otevřená v roce 2009 dává návštěvníkům nahlédnout do kutnohorského podzemí, prezentuje nejdůležitější a nejzajímavější objevy speleologického průzkumu v posledních dvou desetiletích.

Tylův dům je z důvodu rekonstrukce v roce 2023 UZAVŘEN.

Otevírací doba a vstupné do Tylova domu →

Kontakt:  
České muzeum stříbra, p. o.
Barborská 28, 284 01 Kutná Hora
Tel.: +420 327 512 159
Web: www.cms-kh.cz

 

 

Home » Destinace » Památky » Tylův dům - UZAVŘEN Z DŮVODU REKONSTRUKCE

Nahoru