Objevte kouzlo Čáslavska I.

Z Kutné Hory se vydejte po silnici číslo 38 směrem na Havlíčkův Brod. V obci Církvice odbočte doleva, přijedete do vesničky Jakub. Zde se nachází stejnojmenný románský kostel sv. Jakuba, který byl postaven ve 12. století a ohromí Vás unikátní sochařskou výzdobou jižní stěny hlavní lodi. Podnět k jeho založení není zcela jasný, nicméně význam místa i stavby samotné potvrzuje fakt, že jeho vysvěcení se účastnil i český král Vladislav s královnou Juditou, což potvrzuje nález „autentiky“ (listiny o svěcení) pražského biskupa Daniela z roku 1165, nalezené v roce 1846 při opravě kostela. Kostel je přístupný po předchozí domluvě (www.sedlec.info).

Z Jakuba se vraťte zpátky na silnici číslo 38 a v Církvici pokračujte doleva až do Čáslavi.

Město Čáslav bylo založeno kolem poloviny 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. Dominantu historického centra tvoří rozlehlé malebné náměstí. V barokní radnici je v Žižkově síni pietně uchována lebka husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Čáslav symbolizuje věž kostela sv. Petra a Pavla, která je přístupná veřejnosti a nabízí překrásný výhled do okolí. V Čáslavi také můžete navštívit Městské muzeum, postavené roku 1884 jako jedno z prvních v Čechách přímo pro muzejní účely. V expozici naleznete původní bohaté zoologické, mineralogické i umělecké sbírky. Na okraji města se také nachází Muzeum zemědělské techniky. Nezaměnitelnou atmosféru dotváří původní městské opevnění, jedno z nejstarších a nejzachovalejších v Čechách. Velmi nezvykle pak působí židovská synagoga, postavena na konci 19. století podle projektu vídeňského architekta Stiassného s fasádami v maurském stylu.

Z Čáslavi je to už skutečně „co by kamenem dohodil“ do Železných hor, které jsou velkým lákadlem pro milovníky pěší a cykloturistiky. K přírodním zajímavostem patří také Tisí skála s horolezeckým žulovým terénem s krátkým, ale náročným lezením v převisech klasifikace 2 až 8+.

Z Čáslavi vyjeďte zpět na obchvat (silnice číslo 38 směr Havlíčkův Brod) a odbočte doleva na nenápadnou silnici číslo 337, směrem na Filipov. Asi po patnácti minutách sjedete do malebného údolí a ohromí Vás silueta romantického, takřka „princeznovského“ zámku Žleby. Zámek Vám učaruje svou neopakovatelnou atmosférou a bohatě vybavenými historickými interiéry. Unikátní je i původně vybavená zámecká kuchyně. Můžete navštívit také jedno z mála dochovaných barokních zámeckých divadel s původním vybavením, historickou scénou, kulisami a množstvím zachovaných divadelních kostýmů. Zámecký areál nabízí hned několik prohlídkových okruhů a lze poskytnout i cizojazyčný výklad (www.zamek-zleby.cz).

Ačkoliv urazíte od Kutné Hory jen relativně krátkou vzdálenost, lze počítat s tím, že Vám výlet zabere celý den.

Alternativně jej můžete absolvovat i na kole, pokud z Kutné Hory budete následovat cyklotrasu číslo 1 a v Čáslavi se napojíte na cyklotrasu číslo 0118.

box_Objevte kouzlo Caslavska I

Home » Destinace » Sport & volný čas » Tipy na výlet (pěšky, na kole, autem) » Objevte kouzlo Čáslavska I.

Nahoru