Semtěš

Zveme všechny milovníky krás naší země do malebného podhůří Železných hor. Cestou z Čáslavi do Chrudimi se v první obci Horní Bučice stočíme doleva a za obcí Zbyslav se začíná terén mírně zvedat až k Železným horám.
Tady můžeme navštívit tzv. Zbyslavskou mozaiku – pozůstatek křídového moře. Pomalu se dostáváme do Bílého Podolí s kostelem sv. Václava. Cca 1 km od Bílého Podolí přes Pazdernu, stával v lese v pol. 13. století hrádek. Byl pravděpodobně jedním z hrádků, který střežil starou cestu z Chrudimi do Prahy. Nyní zde najdeme už jen terénní náznaky a můžeme se jen dohadovat  jak velký byl. Odbočit můžeme ještě do Starkoče s kostelem Panny Marie či Starkočským lomem. Pokračujeme do Semtěše. Všechny tyto obce jsou členy Mikroregionu Čáslavsko.
 
Semtěš je starobylá obec, kde se psala historie již za dob pravěku. Obec leží na hranici Středočeského a Pardubického kraje. Při příjezdu nás přivítá evangelický kostel. Kostel je jeden z největších evangelických v zemi. Pojme více jak 500 věřících. Zde v kraji i po bitvě na Bílé hoře a následné rekatolizaci lidé zůstali věrní svému evangelickému vyznání. Nedali se zastrašit a vždy se varovali před tzv. misionáři. Tento kostel byl postaven v l. 1860 – 63 na místě menšího kostelíka z r. 1783. Při něm v r. 1784 byla založena evangelická škola pro široké okolí. Středu obce dominuje věž, tzv. bašta. Je pozůstatkem mladší tvrze přímo v obci, sama o sobě funguje jako rozhledna. V Turistickém centru u rytíře Brtníka, cca 50 m od věže vedle Obecního úřadu, se můžete přenést do každodenního života našich předků - je připraveno interaktivní poznání některých činností, vyzkoušíte si např. přípravu mouky, keltský kvíz, runové písmo, módu ve staletích, zbraně i zbroj, zahrajete si na pregéře i renesančního písaře a další. Zde je také výchozí místo Stezky rytíře Rubína, která vede okolo obce a má 5 zastavení. Pracovní list na Stezku je součástí vstupenky do interaktivní zóny. Po vyplnění listu a návratu do Turistického centra Vás odměny neminou. Během sezóny pořádáme několik doprovodných akcí.
Protože přes Semtěš vedou další turistické značené trasy a cyklotrasa, je možné pokračovat po žluté značce přes Bumbálku a Nový Dvůr, navazuje na modrou a červenou na Lichnici. Nebo po zelené značce okolo Obřích postelí, do Týnce nad Labem, po modré do Sovoluské Lhoty k rybníku, navazující žlutá přes Seník a po silnici do Přelouče. Přijďte do míst, která teprve turisté objevují a obdivují krásné a hluboké lesy, kde můžete potkat srny či veverky!

Kontakt: 
Obecní úřad Semtěš
Semtěš
 
Home » Destinace » Kutnohorsko & KUKO » KUTNOHORSKO - turistické cíle » Semtěš

Nahoru