Zámek Žleby

Jméno získaly Žleby podle údolí řeky Doubravy, která tu vytvořila hluboký žleb – žlab.První písemná zmínka o zámku Žleby pochází z roku 1289, kdy zde stál původně gotický hrad pánů z Lichtenburka, který byl po zničení husity v 15.století přestavěn ve stylu pozdní gotiky. Zámek prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn knížetem V. K. Auerspergem v letech 1849–1868 ve stylu alžbětinské renesance a francouzské gotiky.
Nyní je zámek pod správou Národního památkového ústavu. Zámek Žleby je zcela jedinečný svými bohatě vybavenými historickými interiéry, které byly vytvořeny v průběhu 19. století knížaty z Auerspergu. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými prvky a starožitnostmi dovezenými z celé Evropy. Kožené tapety, sbírky vitráží, mnohé obložení stěn, přepychové vybavení a instalace respektující dobové dokumenty uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi užitnou sbírku starožitností s jedinečnou atmosférou a neopakovatelnou malebností.
Přístupné jsou tři prohlídkové okruhy, v rámci kterých lze zhlédnout např.unikátní zámecké divadlo s dobovými kostýmy, velkou věž s vyhlídkovými ochozy či zámeckou kuchyni s kompletním vybavením.

Kontakt:
Správa státního zámku Žleby
Zámecká 1, 285 61 Žleby
Tel.: +420 327 398 121, 327 398 595
E-mail: zleby@npu_cz
Web: www.zamek-zleby.cz

Virtuální prohlídky  Virtuální prohlídky →

  
Zámek Žleby_foto archiv zámku Žleby

Home » Destinace » Kutnohorsko & KUKO » KUTNOHORSKO - turistické cíle » Zámek Žleby

Nahoru