Beskydský večer v Kafírnictví

2. 11. 2019, 20:00

Uslyšíme zpěvy na lúkách, ocitneme se na salaši, stejně tak navštívíme noční valašskou hostinu u ohně nebo zábavu v pasekářské hospodě, zaslechneme hojakání kravarek, halekání a zpívání pastýřů krav i zadumané bačovské písně za doprovodu prostých a prastarých nástrojů. Prostřednictvím písní si tak připomeneme, jakým životem ožila oblast horních toků Rožnovské Bečvy, Ostravice a Morávky v Moravskoslezských Beskyd. To vše proloženo poutavým vyprávěním frontmena kapely RukyNaDudy Mariana Friedla a doušky slivovičky, žinčice a dalších valašských dobrot.

Účinkují:

Kapela RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm

Od roku 2004 se zabývá hrou na tradiční nástroje a archaické styly hry Moravskoslezských Beskyd (se zaměřením na hukvaldskou část). Jednotlivé nástrojové sestavy, které kapela RukyNaDudy ve své produkci využívá, mají své předlohy v reálných podobách známých z minulosti, či z dalších karpatských regionů a styly hry se pohybují mezi póly archaické rekonstrukce a world music. V instrumentáři kapely najdeme starobylé dnes málo užívané nástroje jako koncovkafujarkagajdymalý cimbálsalašovkaoboňagrumleochlebky a řadu dalších. Kapela vydala album Písně Hukvaldských Beskyd (RukyNaDudy, 2014) a zúčastnila se natáčení suity Mariana Friedla s názvem Beránci a vlci (Indies Scope, 2016) oceněné Andělem 2017 v kategorii folk. Společně se souborem Grunik natočila album Píseň Z E M Ě, které vyjde na konci listopadu 2019.

více na www.rukynadudy.cz

Grunik z Ostravice

Folklorní soubor Grunik z Ostravice založila sběratelka, redaktorka a choreografka Věra Šejvlová (1919 – 2014) v roce 1981. Jejím cílem bylo zprostředkovat své znalosti z terénních výzkumů písní a tanců nejmladší generaci a umožnit tak přežití části tradiční kultury z oblasti údolí Ostravice v Moravskoslezských Beskydech a z přilehlé strany Kysuc. Díky výjimečnému vhledu zakladatelky a kontaktu s původními interprety se soubor stal nositelem jedinečného tradičního stylu i repertoáru této části Beskyd. Zpěvy Gruniku jsou zachyceny ve filmu Želary (2003), na albuZvon Ivy Bittové (Animal Music, 2012), profilovém albu Ozvěny (Animal Music, 2014) a od roku 2016 spolupracuje část zpěvaček Gruniku také se souborem Clarinet Factory, s nímž natočily album Meadows (Homerecords.be, 2017).

více na blog.grunik.cz

 VIDEA:

RukyNaDudy:

https://www.youtube.com/watch?v=aZmu_hhCedI

Beránci a vlci:

https://www.youtube.com/watch?v=ocnT6gVqZjI

Grunik a R'N'D:

https://www.youtube.com/watch?v=9eNhSugL0hE

Kapacita omezena - nutná rezervace v Kafírnictví

Vstup: 150kč

0-kafirnictvi.jpg

Typ: Jiná akce

Místo konání: Kafírnictví, Palackého nám. 510, 284 01 Kutná Hora