Zakončení Obnovy a rehabilitace kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře

Letošní ročník Oslavy svátku svatého Jakuba, patrona farnosti, se ponese v duchu slavnostního zakončení oprav věží a západního průčelí kostela. Program bude zahájen vystoupením Jitky Molavcové a Alfréda Strejčka. Slavnostní nedělní bohoslužbě bude předsedat Mons. Jan Vokál, královéhradecký biskup. Po mši bude možnost dozvědět se řadu zajímavostí o průběhu rekonstrukce chrámu přímo od těch, kdo se na ní podíleli. Děti se mohou těšit na pohádku v podání divadélka Studna, po jejímž skončení si budou moci vyrobit vlastní loutku. Na odpoledne je připravena přednáška prof. Jana Royta, který bude hovořit o duchovní tváři největšího oslavence letošního roku, císaře Karla IV. Chybět nebude ani občerstvení a živá hudba. Celý program svatojakubských oslav je přístupný zdarma.

Kostel sv. Jakuba je nejstarším kamenným chrámem v Kutné Hoře, v jejímž srdci po staletí střeží kulturní i duchovní dědictví své dlouhé historie. Místní farnost v posledních letech navazuje na péči svých předků a v nedávné minulosti se pustila do náročné opravy střech, západního průčelí a věží této vzácné památky. Jedna z nejkomplikovanějších etap oprav se právě chýlí ke konci a bude slavnostně završena při svátku patrona chrámu. Pozvání na slavnost přijali zástupci ministerstva kultury a norského velvyslanectví (probíhající etapa oprav je z velké části financována z grantového programu Evropského hospodářského prostoru, tzv. norských fondů), představitelé místní samosprávy, řada odborníků a další vzácní hosté.

Pro návštěvníky je připravena diskuse s realizátory oprav, kteří jsou nejšpičkovějšími profesionály ve svých oborech v zemi. Při akci bude také možnost zhlédnout fotografie z průběhu oprav a nahlédnout do zajímavé stavební dokumentace.

V souvislosti s dokončenou opravou věže vznikla také iniciativa usilující o zavěšení nového zvonu. Byla spuštěna veřejná sbírka "Zvon pro Jakuba", jejímž cílem je shromáždit prostředky pro zhotovení a instalaci cca třítunového zvonu, potrvá nejméně do října 2017. Červencová slavnost je jednou ze stěžejních akcí pořádaných na její podporu.

 

Typ

slavnosti

Místo konání

Kostel sv. Jakuba, Kutná Hora

Datum a čas konání

  • sobota 23. 7. 2016 19:00 – 21:00
  • neděle 24. 7. 2016   9:00 – 17:30

URL

http://www.khfarnost.cz/wordpress/?p=4190

 

Vstupné

zdarma

Přístupné pro vozíčkáře

ano

Zdroj dat

http://www.khfarnost.cz

Pozvánka na zakončení obnovy a rehabilitace kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře.pdf (4,16 MB)

Home » Destinace » Novinky » Zakončení Obnovy a rehabilitace kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře

Nahoru