Lepší místo ve škole má své vítězné nápady

V pátek 23. června byly vyhlášeny dva nejlepší nápady na zlepšení základních a středních škol v Kutné Hoře. V rámci projektu Lepší místo ve škole letos zvítězily tyto projekty: Učebnička pod borovicí ze ZŠ Žižkov a Live Cooking Station ze SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora. Týmy obou vítězných projektů si odnesly šek v hodnotě 50 000 korun na uskutečnění svých nápadů. Lepší místo ve škole podporují: Foxconn Technology, EC Kutná Hora, Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora, Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec, Redwood Capital, Herold, Deník a Prostor PLUS. Projekt Lepší místo ve škole organizuje a zastřešuje platforma Lepší místo.

V pátek 23. června se v Rytířském sále ve Vlašském dvoře sešlo 18 týmů ze tří základních a tří středních škol, aby před nezávislou porotou postupně představilo 18 vybraných nápadů na to, jak si představují svou lepší školu. Už od března školní týmy diskutovaly o tom, jak mohou zlepšovat prostor, ve kterém žijí, a přemýšlely o tom, co by mohly ve své škole zlepšit. „Z dětí a studentů se na tři měsíce staly téměř projektoví manažeři, od mnoha nápadů na vylepšení svých škol prošli dlouhou cestu přes hledání argumentů, proč právě ten jejich nápad je potřeba zrealizovat, rozdělení úloh v týmech, oslovování komunity pro podporu ve veřejném hlasování až po přípravu prezentací a samozřejmě pak samotnou prezentaci před porotou,“ uvedla Kamila Drtilová z Lepšího místa.

Do soutěže se zapojily ZŠ Jana Palacha, ZŠ T. G. Masaryka a ZŠ Žižkov. Za kutnohorské střední školy se připojily Střední průmyslová škola, Gymnázium J. Ortena a SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora. V porotě zasedli za společnost Foxconn Silvie Kostincová, za společnost EC Kutná Hora Petr Polívka, za Římskokatolickou farnost - arciděkanství Kutná Hora Julie Němcová a Kamila Dostálová, za Římskokatolickou farnost Kutná Hora – Sedlec Karel Koubský st., za firmu Herold pan Radek Herold, za Deník Hana Kratochvílová, za Středočeský kraj 1. náměstek hejtmanky Vít Rakušan a město Kutná Hora zastupovala paní místostarostka Zuzana Moravčíková.

Všichni porotci byli nadšení z toho, jakým způsobem se děti a studenti do soutěže zapojili a poděkovali jim za čas a energii, kterou do projektu vložili. „Společnost Foxconn dlouhodobě podporuje mimo jiné i vzdělávací aktivity ve školách, dnešní finále pro mě bylo velmi inspirativní, “ řekla Silvie Kostincová. „Pro mě jsou základem všeho v životě vztahy. Naše generace nebyla příliš průbojná, tady roste zcela nová generace, která se učí sebevědomě prezentovat své potřeby, pracuje nesobecky a týmově. To je to, co nás přeroste a já si toho velmi cením,“ uvedl Petr Polívka z EC Kutná Hora.

„Finále bylo krásné a emotivní, ráda bych ocenila zapálení dětí pro společnou věc a výborně zpracované prezentace,“ vyjádřila se Julie Němcová a Karel Koubský st. doplnil: „Těší nás zájem mladých lidí o dění kolem nich. Protože i oni mohou ovlivnit, jak bude místo, kde žijí, vypadat.“

Porotci se shodovali v tom, že aktivita, kde se děti přímo zapojují a kde se současně propojuje vzdělávání a praxe je pro jejich budoucí život velkým přínosem. A že zrealizovat by si jistě zasloužili všechny prezentované nápady.

Plnit dětská přání a dětské sny je bezesporu inspirativní počin.  „Věříme, že je jen otázkou času, kdy se k nám přidají další, a budeme moci zrealizovat mnoho dalších nápadů na vylepšení škol a veřejného prostoru obecně. Protože to dává smysl,“ řekl po vyhlášení vítězů Petr Steklý z Lepšího místa. A nadšení dětí a studentů z výhry to jen potvrdilo. Teď už je jen potřeba oba vítězné projekty zrealizovat, aby děti ze ZŠ Žižkov mohly co nejdříve začít využívat novou venkovní učebnu pod borovicí a studenti ze SOŠ a SOU předvádět své kuchařské dovednosti na mobilní minikuchyni. Gratulace patří vítězům a velké díky všem, kteří se letošního ročníku projektu Lepší místo ve škole zúčastnili.

Lepší místo je mobilní a webová aplikace, pomocí níž se může na zlepšování veřejného prostoru kdekoli v Česku podílet každý z nás.

Více na https://lepsimisto.info/veskole-kh/.

Kontakt:
Kamila Drtilová
kamila.drtilova@lepsimisto_cz
737 724 283
www.lepsimisto.info

Home » Destinace » Novinky » Lepší místo ve škole má své vítězné nápady

Nahoru