GASK nespí, vyhlíží lepší časy

Duben se přehoupl do druhé poloviny a všichni už netrpělivě vyhlížíme příznivější počasí i alespoň částečný návrat ke společenskému a kulturnímu životu. V GASK vrcholí příprava čtyř nových výstav, chodby ožily přiváženými díly, střídají se umělci, kurátoři, technici…

A než se dveře galerie budou moci znovu otevřít, můžete se naladit v zahradách jezuitské koleje, kde jsme instalovali, v rámci výstavy GASK pod širým nebem, další dvě plastiky.

A jaké výstavy Vás tedy čekají po otevření galerie? 

JOSEF SVOBODA – SCÉNOGRAF

Týmu GASK se podařilo zajistit prodloužení výstavy JOSEF SVOBODA – SCÉNOGRAF až do konce srpna. Monumentální dílo této výjimečné osobnosti si tak můžeme připomínat po celé léto. V expozici se setkáte s chronologicky řazeným výběrem reprezentativních inscenací, s originálními scénografickými návrhy (některé z nich jsou veřejně k vidění vůbec poprvé) a s modely scén. Můžete také zhlédnout dobové dokumentární filmy, ale především budete vtaženi do Svobodova magického světa pomocí audiovizuálních médií, velkoplošných projekcí, dynamického obrazu a zvuku, které zprostředkovávají Svobodovy zásadní scénografické přístupy a zároveň umožňují silný vizuální a emocionální zážitek. 

Od 25. dubna pro vás budou nainstalovány čtyři nové výstavy: TONDEO MATERIAM Petra Písaříka, NEJISTÝ POPUD Alžběty Josefy, ŘÁD A NÁHODA Jana Kubíčka a LIDÉ CHLEBA A MASKY SMRTI Adély Součkové. Představme si v návaznosti na minulý newsletter další dvě z nich.

ŘÁD A NÁHODA – Jan Kubíček

Jan Kubíček, rodák z Kolína, patřil k progresivním osobnostem českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Vytvářel série obrazů, objektů, kreseb, koláží či grafických listů, v nichž systematicky rozvíjel určité nápady, než do důsledků vyčerpal jejich možnosti. Tím se mu však otevíraly další obzory. Využíval ovšem i náhodu, jež každý systém oživuje a zároveň se stává jeho přirozenou součástí. Připravovaná výstava je založena především na okruzích kreseb, v nichž můžeme sledovat vývoj umělcových představ. Proto jsou pro jeho tvorbu podstatné. Jejich působivost však umocňuje několik dalších obrazů a objektů, které tvoří akcenty, rytmus a předěly celé instalační koncepce. 

LIDÉ CHLEBA A MASKY SMRTI – Adéla Součková

Adéla Součková se dlouhodobě pohybuje na pomezí několika médií – malby, kresby, textu, videa a performance. Už několik let pracuje s technikou modrotisku na látce; spolupracuje se strážnickou dílnou. V GASK vystaví díla ze souborů, které vznikaly v posledních třech letech a pro autorku příznačně propojují tradici i současnost. Zatímco soubor textilních stél inspirovalo setkání s arménskými středověkými náhrobky, malby fontán se zabývají podobou vody na rozhraní živého a neživého světa. 

GASK POD ŠIRÝM NEBEM

Venkovní výstava GASK pod širým nebem se rozrostla o další dvě díla. Dagmar Šubrtová obohatila ve středu 14. dubna zahrady u jezuitské koleje o další kovový objekt, tentokrát ve tvaru keře, s názvem TEN, JENŽ BYL ZAPOMENUT. Intervence do krajiny vznikla pro zahrady GASK a má být i pro návštěvníky podnětem k zamyšlení nad revitalizací a údržbou zeleně. Okolní keře se budou postupně zelenat, zatímco TEN bude rezivět. Najdete ho nedaleko vchodu do zahrad z Kremnické ulice. V pátek 16. dubna byly instalovány plastiky sochaře, grafika a vysokoškolského pedagoga Jindřicha Zeithammla KE TŘEM. Jde o trojici betonových skořepin, vycházejících ze základních oblých geometrických tvarů a umístěných na travnaté ploše před štábním domem. 

OČKOVACÍ CENTRUM

V pondělí 19. dubna byl po zkušebním víkendovém provozu zahájen provoz očkovacího centra v novém areálu kongresového centra. Prostor bývalé jízdárny, který sloužil jako parkovací dům, prošel během uplynulých 12 měsíců rekonstrukcí na kongresové centrum. Kvůli pandemii má prozatím nové využití. U jeho otevření byl i radní Ing. Pavel Pavlík, kterému tímto děkujeme za slova podpory. 

NE/TÁBOR

Co všechno vzal dětem tento školní rok, mohou intenzivně prožít během letních výtvarných dílen s názvem NE/TÁBOR GASK, jehož 12. ročník nese název PERPETUUM MOBILE. Zde budou mít možnost vrátit se do světa kamarádů, experimentování a objevování. Výtvarně, hudebně i dramaticky prožijí výstavu Adély Součkové, která je provede od mytologie až do současnosti a naučí je vidět souvislosti úplně ve všem. Dílny jsou určené dětem ve věku od 5 do 12 let a mládeži od 13 do 19 let. Kontakt a rezervace: pouze telefonicky na čísle 725 607 390 od 17. května 9.00. 

Kontakt:
Galerie Středočeského kraje, p. o.
Barborská 51 - 53, 284 01  Kutná Hora
Kontaktní osoba: Anna Koberová
Tel.: +420 606 703 215
E-mail: koberova@gask_cz (krombholzova@gask_cz)Web: www.gask.cz 

Home » Destinace » Novinky » GASK nespí, vyhlíží lepší časy

Nahoru