HANA PUCHOVÁ / kresby, obrazy

5. 01. 2018 - 28. 02. 2018, 00:00

Hana Puchová (1966), ostravská malířka a ilustrátorka, studovala v letech 1991-1997 na Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesorů Jiřího Šalamouna a Jana Solpery. Věnuje se malbě, kresbě a ilustraci. Nejčastějšími tématy jsou portréty, zátiší a prostředí, v nichž žijí lidé. Od roku 1997 učí výtvarnou výchovu na základní škole v Ostravě. Svou tvorbu prezentovala na více než dvaceti autorských a více než třiceti skupinových výstavách. Zastoupena je ve sbírkách veřejných institucí i u soukromých sběratelů.

 

Teoretik umění a kurátor Galerie hl.města Prahy Jakub Král o Haně Puchové napsal: „ patří ke generaci umělců poloviny osmdesátých let, která začíná navazovat na tvorbu německých Neue Wilde a tvorbu umělců italské transavantgardy. Okruh umělců, kteří v Ostravě začínají přejímat nové tendence, se soustředí kolem skupiny Přirození vzniklé v roce 1988, mezi něž patří i Jiří Surůvka, Petr Lysáček, Daniel Balabán nebo Pavel Šmíd aj.“

 

Hana Puchová je dalším příkladem toho, že výrazné umělecké solitéry nevyrůstají pouze v  pražském kulturním centru. Paradoxně to byla Praha, kde se v Mánesu autorka poprvé představila v roce 1998 v rámci velké společné výstavy ostravské soudobé scény Ostrava umjeni …?.

 

I když donedávna patřila mezi umělce širší veřejností prakticky dosud neobjevené je skvělou portrétistkou a autorkou velmi osobitých zátiší. Především ale natolik autentickou a výraznou, že její dílo obstojí i v konfrontaci zahraniční konkurence. Vstoupila do světa umění s ženskou odvahou povýšit každodennosti všedního života na závažná témata, která jsou nejen uměleckou výpovědí, ale jsou natolik intimní a blízké už z povahy věci, že jejich přesvědčivost je zcela přirozená.

(ar)

3020-puchova-dana-jan-a-daniel-2010-akryl-platno-140-x-130-cm.jpg

Typ: Výstavy

Místo konání: Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, Sankturinovský dům

Web: http://www.gfj.kh.cz