V zahradách GASK se ve středu ozvaly motorové pily

Ve dnech 28. září  až 1. října se koná v Kutné Hoře v galerii GASK první ročník "Kutnohorského Dřevosochání".Návštěvníci této netradiční akce se na vlastní oči přesvědčí nejen o tom, jak s pomocí motorové pily nebo dláta vznikne umělecké dílo ze špalku dřeva, ale také mohou svým hlasem rozhodnout o nejlepší řezbě při závěrečné vernisáži.

Celkem pět  dřevosochařů a řezbářů, mistrů ve svém oboru, ve své práci zhmotní svoje představy do podoby funkčních laviček, kdy největší část řezání dřeva provedou motorovými pilami a někteří dále svoje díla  dotvářejí dláty či broušením. Dřevosochaři budou díla vytvářet ze smrku, borovice vejmutovky a dubu, a ta najdou uplatnění v Kutné Hoře.

Pomyslným vrcholem Kutnohorského Dřevosochání 2016 bude vernisáž, která se uskuteční v sobotu 1. října  od 14 hodin, a na které návštěvníci vernisáže vyberou nejlepší z vystavených uměleckých děl. Každý příchozí dostane při vstupu na vernisáž  5 modřínových šišek, prostřednictvím kterých může dát svůj hlas nejlepší lavičce. Díla, která získají nejvíce modřínových šišek, se stanou vítězem veřejného hlasování. Hodnocení bude také provádět odborná komise pod vedením moderátora vernisáže Stanislava Berkovce. Součtem obou výsledků bude stanoven vítěz Kutnohorského Dřevosochání 2016. Při vernisáži rovněž zazní lesní rohy a pro návštěvníky je připraveno také jedno „historické“ překvapení.

"Nápad Dřevosochání vznikl před časem, kdy se na Královské procházce kácely smrky," připomněl starosta Kutné Hory Martin Starý. "Přemýšleli jsme o tom, že by z pahýlů přímo na místě mohly vzniknout nějaké sochy, například pro děti. Jednatel společnosti Městské lesy a rybníky Stanislav Peroutka nás zkontaktoval s Jiřím Vorlíčkem z Ratají nad Sázavou a nápad na Dřevosochání v GASKu byl na světě," doplnil starosta.

Dřevosochaři, účastníci akce:

Radek Pluháček, Ladislav Sedláček, Michael  Vondal, Jan Rázek, Marian Maršálek