Udělejme z Kutné Hory lepší místo. Společně!

Ke společnosti Foxconn Technology se letos přidávají další lokální finanční partneři a projekt se rozšiřuje ze základních škol také na střední školy. Děti a studenti zapojených škol se v následujících třech měsících budou zamýšlet nad tím, co je to veřejný prostor a jak by chtěli zlepšit svou školu nebo její bezprostřední okolí. Na nejlepší dětský a studentský nápad bude rozděleno 2 x 50 000 korun. Organizátorem projektu je platforma Lepší místo.

„V loňském roce jsme se ptali dětí na základních školách, co si přejí ve své škole zlepšit a vítězné přání jsme jim splnili. Na terase ZŠ T. G. Masaryka vyrostl skleník na pěstování bylinek“, uvádí Simona Třískalová z Foxconnu. „Po loňském úspěšném ročníku se nám podařilo oslovit i další partnery. Jsou jimi EC Kutná Hora, Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora a Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec, firma Herold a investiční skupina Redwood Capital“, navazuje Petr Steklý z Lepšího místa. Všem partnerům projektu záleží na tom, v jakém městě žijeme, zajímá je, co si děti i občané Kutné Hory přejí a chtějí se podílet na realizaci vítězných nápadů. „Uvědomujeme si, že sám toho člověk moc nezmůže. A proto chceme z Kutné Hory udělat lepší místo společně,“ doplňuje ještě Petr Steklý.

Do soutěže se zapojily ZŠ Jana Palacha, ZŠ T. G. Masaryka a ZŠ Žižkov. Za kutnohorské střední školy se připojily Střední průmyslová škola, Gymnázium J. Ortena a SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora. Děti a studenti projdou několika fázemi projektu. Učí se vnímat své okolí a přemýšlet o něm v nové perspektivě. Kladou si otázku, jak by mohli prostor, ve kterém se pohybují, zlepšit. Své nápady pak pošlou přes aplikaci Lepší místo. Učí se tak, že nové technologie nemusí být jen únikem z reality, ale právě naopak. „A nezůstává jen u myšlenek a slov. Na řadu pak přichází praxe“, popisuje konkrétní kroky Kamila Drtilová z Lepšího místa. 

Společně s vedením jednotlivých škol jsou vybrány za každou školu tři nejlepší nápady, které děti a studenti rozpracují do prezentací, ve kterých je například i část věnovaná rámcovému rozpočtu. „Daří se nám tak provést děti a studenty celým projektovým procesem. Chceme, aby pochopili, že od myšlenky k realizaci je třeba ujít ještě kus cesty. Že je potřeba připravit dobrou prezentaci, zaujmout veřejnost i porotu, uvědomit si, že všechno něco stojí a současně má svou hodnotu. Teorie a praxe jdou ruku v ruce,“ doplňuje ještě Kamila Drtilová.

Nejlepší nápady bude moci podpořit i veřejnost od 8. do 15. června na hlasovacím portálu Lepšího místa. A na konci června proběhne finální prezentace devíti nejlepších nápadů ze základních škol a devíti nejlepších projektů ze středních škol před nezávislou porotou. Dva vítězné nápady pak obdrží po padesáti tisících korunách na realizaci.

Veřejný prostor ve školách a ve městech zlepšují nejen aktivní děti a studenti, ale také komunita aktivních občanů. Její nedílnou součástí jsou také novináři. „Naši redaktoři přinášejí informace široké veřejnosti z mnoha různých oblastí. Od stolu a počítače se ovšem přesouvají do centra dění, chtějí nejen o něčem psát, ale sami se aktivně podílet na vytváření obsahu,“ popisuje Martin Vaněk z vydavatelství Vltava Labe Média. „Jsme součástí dění ve všech regionech ČR, i proto je přirozeným krokem, že se Deník aktivně připojuje k projektům Lepšího místa.“

Zajímá vás, jaké nápady se urodí v hlavách dětí a studentů kutnohorských škol? Buďte u toho s námi a sledujte Lepší místo ve škole. 

Více na https://lepsimisto.info/veskole-kh/.

Kontakt:

Kamila Drtilová
kamila.drtilova@lepsimisto_cz
Tel.: 737 724 283
www.lepsimisto.cz

lepsi_misto_ve_skole_KH_2017_A5.jpg

lepsi_misto_ve_skole_KH_2017_A5_01.jpg