Slavnostní zahájení výstavní sezony 2017

V sobotu 25. března GASK zahájí výstavní sezonu 2017. Na sobotní odpoledne jsme připravili bohatý program. Všichni, kdo se do Kutné Hory vypraví, se mohou těšit na dvě vernisáže, tři hudební vystoupení a světelný obraz reagující na architekturu jezuitské koleje od PENOCZE. Galerie zde také představí svůj výstavní program roku 2017. Mezi projekty je výstava Josefa Hnízdila, retrospektivní výstava finského umělce Mattiho Kujasala nebo plánovaný projekt Lajka – Loutkový svět Aurela Klimta.

Slavností zahájení výstavní sezony proběhne v sobotu 25. března a začíná v 16 hodin vernisáží Josefa Hnízdila – Odložený případ. Josef Hnízdil je český malíř, který část svého života prožil v emigraci ve Francii a USA. Vyjadřuje se v široké škále od portrétu konkrétních lidí, přes abstrahovaný portrét v podobě lebky, která někdy nabývá teatrálního charakteru, až k existenciálnímu zobecnění v krajině lidských lebek. Na výstavě budou zastoupena díla od nejranějších obrazů ze sedmdesátých let po jeho nejnovější dosud nevystavené práce. Druhá sobotní vernisáž zahájí výstavu Bohu k slávě, městu ku prospěchu, pořádanou u příležitosti výročí 350 let od položení základního kamene jezuitské koleje v Kutné Hoře. Výstava připomene příchod jezuitů a založení řádového domu a jeho následné využití armádou. Před návštěvníkem se tak otevřou dějiny stavby, která svým osudem připomíná, že velkorysostí a myšlenkou lze vzdorovat nepřízni i času. Po každé vernisáži následuje hudební vystoupení. Jako první se představí Sylvie Krobová a Jiří Bilbo Reidinger. Po druhé vernisáži vystoupí písničkář Pepa Nos. Celý sobotní program vyvrcholí koncertem formace Robert Křesťan a Druhá tráva od 19 hodin v barokním refektáři. Slavnostní náladu umocní světelný obraz reagující na architekturu jezuitské koleje od uskupení PENOCZE.

V červnu GASK představí retrospektivu Mattiho Kujasala. Tento umělec narozen v Helsinkách je jedním z mezinárodně nejuznávanějších finských umělců. Přes čtyřicet let se zabývá otázkami systémového konstruktivního umění. Kujasalovy obrazy se vyznačují čirostí a poklidnou jemností. Poskytují mnoho podnětů, díky čemu zůstávají stále svěžími. Jeho práce projevují výjimečnou lyričnost, zřídkakdy spojovanou s konstruktivním uměním. Výstava Mattiho Kujasala v GASK se uskuteční ve spolupráci s Galerií Anhava v Helsinkách, FRAME Contemporary Art Finland, Pori Art Museum a Finským velvyslanectvím v Praze. Představuje průřez autorovým dílem od sedmdesátých let dvacátého století.

Dalším velkým výstavním projektem, který bude zahájen v listopadu, je Lajka – Animovaný svět Aurela Klimta. Jeho autor neodmyslitelně patří k čelním představitelům českého animovaného filmu. Rozsáhlá expozice bude zaměřena na jeho tvůrčí laboratoř, filmové zákulisí a zejména na výtvarné práce, které vytvořil tým Studia ZVON pod vedením výtvarníků Martina Velíška a Františka Liptáka. Výstava vizuálně přitažlivou formou a na pozadí jímavého příběhu připomene významný milník moderní lidské historie - počátek letů do vesmíru s využitím prvních „psích“ kosmonautů. Jejím ústředním myšlenkovým tématem však bude vztah člověka ke zvířatům, přírodě a celému vesmíru obecně. Expozice bude interaktivní - vzniknou nové či speciálně upravené objekty, loutky, filmová prostředí a sochy v životní velikosti. Výstava bude určena pro široké publikum - děti, dospívající mládež i dospělé návštěvníky.

V závěru roku 2017 bude slavnostně otevřena stálá expozice GASK v nové podobě. Výchozí koncepce Stavy mysli / Za obrazem bude aktualizována a doplněna o nové akvizice, dosud nevystavená díla ze sbírek GASK i o intervence mladých autorů. Na rozšířené přístupnosti nové expozice se významně podílí Lektorské centrum GASK.

Své sbírky galerie rozšířila o dar profesora Eduarda Ovčáčka. Jedná se o celkem 374 grafických listů představujících reprezentativní průřez jeho celoživotním grafickým dílem od 60. let téměř až po současnost - jedná se o všechny techniky, které si Eduard Ovčáček mistrně osvojil a ovládl v průběhu padesáti let - od strukturální grafiky a slepotisku až po serigrafii a digitální média. Z darované kolekce by se dalo postavit hned několik špičkových výstav a je to pro sbírku grafiky GASK a sbírkový fond obecně naprosto výjimečný přínos. V galerii tak zůstává jedinečné svědectví jednoho z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny dvacátého století.

Stálá expozice umožňuje představit veřejnosti pouhý zlomek bohatství sbírkových fondů GASK, naštěstí existuje virtuální depozitář na webu GASK, tzv. Sbírky online. Návštěvník tu najde komplexně a odborně zpracovanou cca čtvrtinu sbírky, tedy 1.112 děl a 175 biografií umělců s dalšími doplňujícími informacemi. Počet děl online se průběžně navyšuje v souladu s pokračující digitalizací sbírky. Každé dílo lze přiblížit do detailu umožňující zkoumat autorský rukopis, nabízí se atraktivní vyhledávání podle stylů, námětů či období a další skvělou funkcí Sbírek online je příležitost vytvořit si vlastní virtuální sbírku, stačí se zaregistrovat a začít ji plnit.

Nadále pokračují výstavy v prostoru Přesahy grafiky, zde již probíhá výstava Zbyňka Janáčka / Stavby mysli a v květnu následuje Eduard Ovčáček / Intermediální přesahy. V říjnu představíme projekt Fenomén ateliéru papír a kniha / J. H. Kocman.

Dalším prostorem je BLACKBOX představující práce na papíře ze sbírek GASK. Až do 23. dubna zde můžete navštívit výstavu Josefa Hampla / Šité kresby. GASK získala do svých sbírek významný soubor kreseb Tomáše Švédy, které vznikly po roce 1990. Jeho výstavu Kresby můžete navštívit od května do září. V říjnu se zde bude prezentovat Jakub Švéda, mladý umělec ve své odlišné malířské poloze od svého otce Tomáše Švédy.

PROJECTROOM dává příležitost mladým umělcům. Jako první se zde v dubnu představí Michael Hon s výstavou Jednoduše. Dalším z vystavujících je mladá multimediální umělkyně Martina Minařík Pavelková / Generace jednorožců. Umělci zabývající se digitálními technologiemi a hledáním hmatatelných materializovaných výstupů se zaměřením na vztah mezi virtuální a fyzickou realitou jsou Helena Lukášová a Michael Reese. Jejich projekt TRANS (FORMA) (The Bone Phone) představíme v červnu v EXPERIMENTÁLNÍM PROSTORU galerie.

Výstavní plán 2017 nezapomíná ani na český design, ten galerie představuje v prostoru s názvem WHITEBOX. Kateřina Blašková se zabývá šperkem, který vytváří převážně z nalezeného mrtvého dřeva či kusů skla a dává jim tak druhou šanci. Výstava s názvem Eternal substance začne v dubnu. Vojtěch

Říha a Matěj Polách se pokusili s jistou mírou nadsázky navrátit současné plošné typografii zpět její fyzickou trojrozměrnou podobu. Výstava ve WHITEBOXU se jmenuje Superior objects. Jako poslední během října představíme návrhářku Josefínu Bakošovou / Imago.

Nejmladší výstavní prostor je CAFÉ FATAL. GASK zde v dubnu představí nejnovější obrazový cyklus Romana Franty / Definice. V červnu ho zde vystřídá Martin Balcar a Blind mirror. Jeho barevné kompozice jsou výpovědí o lidské mysli i obecných principech fungování tohoto světa. Jan Tichý se ve své tvorbě soustřeďuje na malířské zkoumání krajinných struktur země, tajemství podmořských světů a vesmírných dálek. V CAFÉ FATAL ho uvidíte v říjnu.

Lektorské centrum GASK je nedílnou součástí galerie a nabízí bohatý a rozmanitý program pro všechny věkové kategorie. Vzdělávací programy pro školy zaujmou děti a mládež od mateřské, přes základní až po střední školy. Další oblastí, které se Lektorské centrum věnuje, jsou komentované prohlídky, přednášky nebo filmové projekce. V letošním roce je novinkou projekt GASK bez bariér. Jedná se o komentované prohlídky pro rodiče s malými dětmi. Prohlídky stálé expozice probíhají každé první úterý v měsíci od 11 hodin. Velmi oblíbené jsou také mezigenerační programy pro celé rodiny. Na 19. května připadá Muzejní noc a program je opravdu pestrý. Návštěvníci se mohou těšit na módní přehlídku značky Mikela da Luka, taneční sólo předvede Lea Švejdová, následuje tanečně-hudební performance Michala Záhory a Petra Šporcla a koncert skupiny Tara Fuki.

Budova, v níž Galerie Středočeského kraje sídlí, patří z architektonického i historického hlediska k nejcennějším památkám barokní epochy v Čechách a její dějiny v rozmezí více jak tří staletí vypovídají o slavných i pohnutých okamžicích nejen zdejšího kraje, ale i celého národa. To je důvodem, proč se galerie rozhodla příběh této stavby přiblížit široké veřejnosti. Vznikly tak komentované prohlídky, které začínají právě v roce 350. výročí položení základního kamene jezuitské koleje v Kutné Hoře. Pro zájemce jsou již první dva termíny – 27. 5. a 10. 6. od 14 hodin. V období červenec – srpen to pak bude každou sobotu od 14 hodin.

Po celý rok probíhá cyklus besed TOVARYŠSTVO JEŽÍŠOVO V ČECHÁCH / 350 let od založení jezuitské koleje v Kutné Hoře.

Další novinka roku 2017 se zaměřuje na animovaný film a jeho tvůrce. Projekt KAF – Kamarádi animovaného filmu je cyklus setkávání s animátory, výtvarníky a režiséry. Probíhá každý první čtvrtek v měsíci.

Na Velikonoce pořádáme tradiční velikonoční jarmark s hudebními i divadelními vystoupeními a dílničkami pro děti. Uvidíte i ukázky řemesel profesí, jako byli hrnčíři, šperkaři, pekaři, ševci, kováři a řezbáři.

V loňském roce úspěšně proběhl projekt Kulturní léto v GASK. Na malé scéně (vodní podium v zahradách) a velké scéně (nádvoří jezuitské koleje) se vystřídalo mnoho umělců v hudebních i divadelních produkcích. I v letošním roce bude projekt v letních měsících pokračovat. Od července do srpna vystoupí na vodním pódiu v zahradách místní soubory Kůzle hu.sou, Petra Börnerová band, Pepino – band, Music hit a Vesper. Nádvoří jezuitské koleje bude v srpnu hostit Marii Rottrovou a skupinu Buty, v září pak vystoupí legendární skupina Olympic.

Na podzim návštěvníky zveme na tradiční akci Svatomartinské husy s pojené s ochutnávkou svatomartinských vín a husích specialit. Doprovodné programy v zakončíme akcí Vánoce v GASK – pro děti připravíme pohádky, koledy a pro dospělé vánoční jarmark.

GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.
Barborská 51-53, 284 01 Kutná Hora
www.gask.cz

Otevírací doba: úterý – neděle, 10.00 – 18.00
Kontakt pro novináře:
Bc. Petra Bartušková Mob: +420 725 607 396 Email: bartuskova@gask_cz

pdf.png Tisková zpráva:_Zahájení výstavní sezóny a výstavní plán 2017 (pdf 293,47 kB)

 

 

Slavnostni zahajeni sezony - 25. 3. 2017.jpg