Král Václav IV. se svým dvorem navštíví Hory Kutné již za dva týdny!

Tradičně se svátkem svatého Jana koná se Královské stříbření Kutné Hory. V letošním roce proběhne 23. a 24. června v prostorách u chrámu svaté Panny Barbory a v zahradách a na nádvoří Jezuitské koleje (GASK). Král Václav IV. se svým dvorem zamíří do Kutné Hory již po sedmadvacáté a všichni návštěvníci se tak budou moci přenést zpět do roku 1398.

Na co se letos mohou návštěvníci těšit:
SOBOTA
Okolo desáté hodiny začíná akce příjezdem krále, jako první směřuje k chrámu průvod královského rychtáře s Horníky a následuje královský průvod za zvuku zvonů kutnohorských kostelů. Dopoledne se odehrává ve znamení vítání panovníka a jeho dvora. Ve 12 hodin zahraje středověká hudební kapela Bohemian Bards a na vodní scéně zahrad vystoupí Emillion – divadélko pro děti. Před rytířským turnajem, který je vyhlášen na počest krále, ještě návštěvníci mohou obdivovat šermířské umění v podání skupiny Merlet. Po 13té hodině již začíná velké turnajové klání na koních. Před chrámem svaté Barbory a na vodní scéně zároveň probíhají další vystoupení: 14:00 taneční hodina (Rondellus), 14:30 hudební vystoupení středověké kapely Gnomus. Na vodní scéně čeká návštěvníky několik novinek: silová akrobacie Aventýr (14:00) a dále se letos poprvé s vystoupením představí domácí šermíři MOR (14:30). Odpoledne se na vodní scéně pak budou střídat žongléři Agripa a Emillion – divadélko pro děti. Po královském turnaji se dějová linka opět přenáší k chrámu sv. Barbory a program pokračuje nově připravenou scénkou Veliká různice, ve které se představí místní ochotníci, a následuje královský soud. V 17 hodin začíná slavnostní hostina doprovázená divadlem a čarováním kouzelníka Žita. V 19 hodin proběhne nové divadelní představení ve stylu francouzského dvora Slaviánova cesta od dobyté Tróje a před tím ještě dvě hudební vystoupení – kapel Bohemian Bards a Gnomus. Ve 21.20 již začíná úžasná večerní svatojánská dvorská slavnost, na kterou přichází král i královna a celý dvůr v pochodňovém průvodu. Během slavnosti mohou návštěvníci sledovat bojové klání rytířů za čtyři symboly zakončené velkolepým ohňostrojem stříleným v programovém prostoru.

NEDĚLE
V 9.25 ohlašují zvony příchod krále do chrámu svaté Panny Barbory a začíná se sloužit tradiční Stříbrná mše, která je přístupná všem včetně návštěvníků bez vstupenky na akci. V 10.30 již opět vystoupí hudebníci Gnomus, představí se šermíři Merlet, následují hudebníci BraAgas a tanečnice z Hortus Gratiae – to vše na pódiu před chrámem. Mezitím na vodní scéně v zahradách probíhá program určený malým návštěvníkům – žonglování Agripa, Emillion – divadélko pro děti a silová akrobacie Aventýr. V 11.45 začíná na nádvoří tradiční zábavný turnaj v koulené. Ve 12.40 přichází průvod od Hrádku a začíná další nový bod v programu – slavnostní shromáždění hornictva a přísaha nově zvolených starších cechů. Odpoledne opět vystupují hudebníci, ve 13.30 na kolbišti mohou návštěvníci sledovat výcvik jízdy na koni a jezdce s dravými ptáky. Na vodní scéně odpoledne proběhne další vystoupení šermířů MOR, ve 14.00 vystoupí žongléři z Agripy a v 15.00 proběhne poslední představení divadélka Emillion. Od 14.15 se návštěvníci přenesou na dvůr královny Žofie a o hodinu později proběhne přehlídka městské hotovosti s náborem nových zbrojnošů a nově také ponožkovou bitvou! Odpolední program přinese ještě taneční hodinu v podání Rondellus, hudebníci BraAgas rozezní své nástroje v 16.30 a dvoudenní program vyvrcholí v 17.00 turnajem královských rytířů na koních.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Během obou dnů bude otevřen velký jarmark s rozličným rukodělným zbožím. Pro děti je připraven středověký kolotoč a střelnice. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, u kterých si mohou návštěvníci za drobný poplatek vyrobit některý z výrobků přesně podle středověké techniky nebo si třeba vyzkoušet střelbu s luku. Za horkého počasí se určitě bude hodit i středověká lazebna s koupelemi a masážemi pro širokou veřejnost. Tradičně budou přítomni i sokolníci s ukázkami a výkladem o sokolnictví. A letos nově představí své řemeslo a nástroje samotný kat.

Nabitý program k nastudování zde: www.stribreni.cz/program
Více na www.facebook.com/stribreni.cz

Zvýhodněné vstupné pro návštěvníky XXVII. Královského stříbření Kutné Hory (pdf, 1007,96 kB)
27 let příprav a pořádání Královského stříbření Kutné Hory - ohlédnutí (pdf, 193,18 kB)

V Kutné Hoře Mgr. Edita Dvorská, marketing a PR mark@stribreni_cz, 739 717 325
Hlavní partner akce: Středočeský kraj